با ما تماس بگیرید 24597570-21-98

صفحه اصلی » استارتاپ » چرا بانک ها و استارتاپهای فینتک باید با هم همکاری کنند؟

چرا بانک ها و استارتاپهای فینتک باید با هم همکاری کنند؟

چرا بانک ها و استارتاپهای فینتک باید با هم همکاری کنند؟

چند سال پیش، خیلی می شنیدیم که می گویند انقلابی در حوزه بانک و بانکداری در حال وقوع است. فعالان حوزه فینتک همیشه به این جمله بیل گیتس که 20 سال پیش در مورد بانکها گفته  اشاره می کنند که می گوید “بانک ها دایناسور هستند” و ادعا می کنند که سیارکی که قرار است آنها را منقدض کند از راه رسیده است. همانطور که بسیاری از صنایع همچون خرده فروشی، سرگرمی و حمل و نقل بوسیله نرم افزار دچار دگرگونی اساسی شده اند حالا نوبت بانکها فرا رسیده است.

البته واقعیت اندکی تفاوت دارد. بسیاری از بانکها در انگلستان مشکلاتی در سرمایه گذاری و قوانین و مقررات دارند و بسیاری از شرکتهای شورشی حوزه فینتک به محض اینکه تبدیل به رقبای بالغی شوند توسط بانکها خریداری می شوند. آن شوری که در گذشته گفته می شد دگرگونی صنعت بانکداری اطلا هم شباهتی به انفجاز بیگ بینگ نداشت بلکه فقط باعث شد منفع بانکها با پایین آمدن نرخ بهره و افزایش هزینه های قوانین جدید کم شده باشد که بانکها هم در جواب سعی کردن با استفاده از تکنولوژی میزان بهره وری خورا بالابرده و تجربه کاربری مشتریان خود را بهبود بخشند. دایناسورها به جای اینکه منقرض شود در حال تکامل هستند.

یک دلیل تاخیر در در انقلاب فینتک در دنیا نبود خلاقیت و نو آوری در حوزه بانکداری است. بسیاری از استارتاپهای فینتک به این نتیجه رسیدند که یک رابط کاربری خیلی خوب به تنهایی نمی تواند اهرم خوبی برای جذب کاربری باشد که سالهای سال رابطه خوبی با یک بانک داشته است. اپلیکیشن هایی که می توان با آنها به صورت دیجیتال وام مسکن گرفت خیلی عالی هستند ولی نه زمانی که از شما می خواهند برای تایید نهایی وام خود باید تعدادی برگه مدارک را در یک پاکت نامه قرار داده و برای آنها به صورت پستی ارسال کنید. البته استثناهایی مثل  TransferWise که به مشتریان خود اجازه می دهد که با مبلغی کمتر از هزینه متداول انتقال وجه بین المللی انجام دهند به این علت دگرگون کننده هستند که با استفاده از روشهای خاصی هزینه انجام این انتقال را کاهش می دهند. برای انجام این کار یک رابط کاربری خیلی خوب را با یک فرمول ابداعی ترکیب کردند تا کسب و کاری را که تا چند وقت قبل بسیار پر هزینه بود کاملا” دگرگون کنند.

اما TransferWiseیک استثناست. بسیاری از استارتاپ های فینتک برای خلق یک مزیت رقابتی پایدار، خیلی تلاش می کنند.  در دنیای قرض دادن چالشهایی که استارتاپهای فینتک با آنها روبرو هستند بالارفتن نرخ بهره سخت تر خواهند شد زیرا سرمایه گذاری بانکها با رشد اندکی بیشتر از بستر های قرض دهی همراه هستند که همین امر باعثت کاهش مزایای استفاده از پلت فرم های کم هزینه کاسته می شود

این بدان معنا نیست که بانک ها می توانند آرام باشند. برخورد سیارک به صنعت بانکی همچنان امکان پذیر است، اما احتمالا طاهر شدن آن از سمت غول های تکنولوژیکی موجود بیشتر از استارتاپهای کوچک است. هم اکنون شرکت آمازون در پلتفرم خود سالیانه یک میلیارد دلار به فروشندگانش قرض می دهد. که قطره ایست در دریای بانکهای بزرگ، ولی به هر حال خودی نشان می دهند. بسیاری از بانکها با گفتن این جمله آرام می گیرند “آمازو قصد گرفتن این بازار را اس ما ندارد”. بسیاری از خرده فروش ها هم چنین نظری دارند و می گویند آمازون از مدیریت 400 فروشگاه عمده فروشی فیزیکی عاجز است. با اینکه هنوز اتفاقی نیقتاده است پژوهشهای گروه Accenture نشان می دهد که به زودی استارتهای فینتک و شرکتهای اپل، گوگل، فیسبوک و آمازون باعث می شوند که بانکهای بزرگ حدود 35 درصد از سهم بازار خود را در پنج سال آینده از دست بدهند که نگرانی هایی را برای سهامدران این بانکها به همراه داشته است.

بخشی از راه حل پیشنهادی برای بانکها اینست که نگرش خود را با احترام به بازیگران کوچک حوزه فینتک که در بازسازی مدل کسب و کار به آنها کمک خواهند کرد تغییر دهند. کارفرمایان دارای مزایایی هستند، می دانند چگونه با قوانین و مقررات برخورده کنند، از قبل مشتریانی برای خود دارند و بسیاری از آنها زیر ساختهایی برای حمایت از نوآوری در زمینه تکنولوژی داشته و یا در حال ساخت آن هستند.

اما استارتاپهای فینتک کوچکتر هم چیزهای زیاده برای عرضه دارند. حتی بانکهای بسیار خلاق و نوآور هم اغلب با یک فرهنگ مخفی و محافطه کار که با آرامش و محتاطانه حرکت می کند در حال مبارزه هستند. رعایت نیازمندیهای قانونی و مواجهه با مقررات داخلی در مورد امنیت و تدارکات می توایند حتی خیلی از بانکهای کارآفرین را هم با مشکل مواجه کند.

جنبش ناشی از تبدیل رقابت به همکاری اکنون به خوبی شکل گرفته است. براساس پژوهشی که آزمایشگاه نوآوری فینتک در شهر نیویورک انجام داده بیش از 85% از موسسات مالی در حال کار با آزمایشهای نوآوری حوزه فینتک هستند تا بتوانند همکاری بیشتری با استارتاپهای فینتک داشته باشند، پژوهشی که  با کمک Accenture و Partnership Fund برای شهر نیویورک انجام شد. به هرحال قرار دادن عده ای برنامه نویس جوان و خلاق در کنار مدیران پیر و سالخورده چالش فرهنگی بزرگی است. اگر قرار است این همکاری به هم افزاری بیشتر نزدیک باشد تا نا امیدی دو طرفه، بهتر است بانک ها چند قانون ساده را دنبال کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.