با ما تماس بگیرید 24597570-21-98

صفحه اصلی » MENA » استارتاپهای فینتک که بیشترین سرمایه را در MENA جذب کرده اند – بخش دوم

استارتاپهای فینتک که بیشترین سرمایه را در MENA جذب کرده اند – بخش دوم

در مطلب قبلی به تعدادی از استارتاپهای فینتک که در منطقه خاورمیانه با اقبال عمومی مواجه شده ایند اشاره کردیم. در بخش دوم از این سری مطالب به تعدادی دیگر از این دست استارتاپها و دلایل موفقیت آنها اشاره ای خواهیم داشت.

1- Liwwa

سال تاسیس : 2013

محل : عمان

جمع سرمایه گذاری: 2.8 میلیون دلار

liwwa

این اسنارناپ یک پلتفرم جمع سپاری و سرمایه گذاری است که در سال 2013 توسط دو کارآفرین فلسطینی با نام های Ahmad Moor و Samer Atiani هنگامی که در آزمایشگاه نوآوری دانشگاه هاروارد مشغول به کار بودند تاسیس شده.

این پلتفرم، کسب و کار های کوچک را که نیازمند سرمایه هستند، به سرمایه گذاران متصل می کند.

تمرکز اصلی این استارتاپ وامدهی نظیر به نظیر، فراهم کردن وام برای کسب و کارهای کوچک است. آنهایی که بیشتر جذب سرمابه آنلاین و خرد دارند تا سرمایه گذاری های کلان.

این پلتفرم به کسب و کار های کوچک و متوسط اجازه دسترسی به منابع سرمایه داده و آنها را قادر خواهد ساخت تا تقاضای وام کنند در عین حال سرمایه گداران هم می توانند به صورت منظم و ماهانه میزان بازگشت سرمایه خود را نیز در حسابهای ماربری خود مشاهده نمایند.

این استارتاپ شرایطی را هم برای اعتبارسنجی کسب و کار های کوچک فراهم می کند و دو منبع درآمدی دارد. یک اینکه 2 درصد از هر پرداخت را از وام گیرنده بر می دارد و دوم اینکه خودشان هم وام پرداخت می کنن.

برنامه آینده این شرکت این است که بتواند برای توسعه توانایی خود برای ارزیابی متقاضیان به جای روش های سنتی از تکنولوژی های جدید استفاده نموده و ظرفیت خود را در اردن و MENA بالاتر برده و همچنین دفتر تولید نرم افزار و مرکز داده خود را در شهر نیویورک بازگشایی نماید.

 2- Zoomaal

تاریخ تاسیس : 2013

محل : لبنان

جمع سرمایه گذاری: 735 هزار دلار

Zoomal

این استارتاپ که توسط Abdallah Absi پایه گذاری شده پلتفرم جمع سپاری است که هدف آن حمایت از پروژهاب خلاق و نوآورانه در کشورهای عربی با شعار ” بازگرداندن خلاقیت عربی” است. این استارتاپ در 3 سال گذشته تواسنته است به خوبی خود را به عنوان یکی از پیشروان جمع سپاری در منظقه مطرح کرده و تا کنون حدود 100 کمپین موفق داشته و حدود 1.6 میلیون دلار سرمایه جذب کرده که بیش از 500 شغل ایجاد کرده است.

مدل کسب وکار این استارتاپ به مانند وب سایت آمریکایی Kickstarter روش جایزه محور است بدین معنا که صاحبان کمپین باید برای سرمایه گذاران جایزه غیر نقدی در نظر بگیرند و اگر کمپین موفقیت آمیز نبود باید تمام پولهای گرفته شده به صاحبان اصلی آنها باز پس داده شود. در عین حال این استارتاپ اصولا” پروژه هایی را  قبول می کند که پایدار هستند، مه آنهایی که خیریه بوده و فقط یک بار اتفاق می افتند. علاوه بر این متقاضیان باید یا عرب باشند یا ساکن MENA و خود پروژه هم باید در این منطقه پیاده سازی شود. هرگاه کمپینی موفق شد، 5 درصد از سرمایه گذاری حاصل را برداشته و ما بقی را به صاحب پروژه می دهند.

این استارتاپ که در مسابقه طرح کسب و کار در MIT Arab Enterprise Forum یکی از فینالیست ها بود از طرف چهار سرمایه گذار در منطقه خاورمیانه پشتیانی شده و در CNN، Forbes وIHT در مورد آن مطالبی نقل شده. در طول چند سال گذشته این استارتاپ کارگاهای متعددی در مورد جمع سپاری برگزار کرده، تعداد 8 مسابفه برگزار کرده و به تازگی یک بستر جمع سپاری جهانی به نام GivingLoop برای سازمان های غیر انتفاعی و کسب و کارهای اجتماعی راه اندازی کرده تا سهم بیشتری را در جهان عرب و فراتر از آن به دست بیاورد.

3- Eureeca

تاریخ تاسیس : 2013

محل : دوبی

جمع سرمایه گذاری: 400 هزار دلار

eureeca

Sam Quawasmi و Christopher Thomas که یک سرمایه گذار حرفه ایست آن را تاسیس کرده اند. یک پلتفرم تامین مالی جمعی از نوع سهامی است که به اعضایش اجازه می دهد در ازای سرمایه گذاریشان بتوانند از سهام شرکتها استفاده کنند.

این استارتاپ مدل ساده ای از تامین مالی جمعی را به کتر می گیرد که در آن هم پروسه سرمایه گذاری و هم پروسه تامین مالی برای تمامی افراد شرکت کننده ساده خواهد بود. کسب و کارهای که قصد تامین مالی در این وب سایت را دارند باید از نوع کسب و کارهای کوچک و متوسط فعال باشند که حداقل 250,000 هزار دلار تامین مالی لازم داشته باشند. همچنین باید قبل از راه اندازی هر کمپین ابتدا از فیلتر نظارتی این استارتاپ عبور نمایند. سرمایه گذاران هنگامیکه ثبت نام کردند می توانند در حساب کاربری خود سپرده گداری و آماده سرمایه گذاری شوند. اگر تقاضای ثبت شده در مدت زمان تعیین شده 100 درصد سرمایه مورد نیاز خود را جذب کرد Eureeca وارد عمل شده و فرآیند مربوط به واگذاری سهام را کامل کرده و گواهی آن را نیز صادر می کند.

از زمان راه اندازی این پلتفرم در سال 2013 دفاتری در لندن ، کوالالامپور، و به تازگی هلند بازگشایی کرده اند و اکنون دارای بیش از 12000 سرمایه گذار فعال از 42 کشور دنیا با متوسط سرمایه گذاری 5267 یورو هستند که تا کنون در 18 کسب و کار مختلف 3.3 میلیون یورو سرمایه گذاری کرده اند.

استارتاپهای فینتک که بیشترین سرمایه را در MENA جذب کرده اند – بخش اول

 

 

 

One Responseso far.

  1. […] استارتاپهای فینتک که بیشترین سرمایه را در MENA جذب کرده ا… […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.